T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
AYDIN / SÖKE - Söke Anadolu Lisesi

Sesin Yolculuğu Sergimiz Basında!!!

Sesin yolculuğu Söke'de sergileniyor

 Söke Anadolu Lisesi'nde düzenlenen "Sesin Yolculuğu: Müzikte Dijital Dönüşüm Sergisi", müzik tutkunlarını geçmişten günümüze müzik teknolojilerinin dönüşümünü keşfetmeye davet etti.

Söke'de düzenlenen sergi girişinde, 1883 yılında Aydın'da bulunmuş olan, antik müziğin en eski notalı bestesi olarak bilinen 'Seikilos Anıtı' da ziyaretçilere tanıtıldı. Söke Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Sanem Güleç'in hazırladığı henüz bir benzeri yapılmamış olan sergi, antika değeri taşıyan müzik dinleme ve kayıt cihazlarını bir araya getirerek, ziyaretçilere nostaljik bir yolculuk sunmayı hedefledi.

Sergide, gramofonlardan plaklara, antika radyolardan kaset çalarlara kadar geniş bir yelpazede müzik teknolojileri yer buldu.

Söke Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Sanem Güleç, genç neslin geçmişin müzik teknolojilerini tanımasının önemine vurgu yaparak "Günümüzdeki kolay erişilebilirlik ve hızlı tüketim alışkanlıklarına geçmişi unutturuyor. Serginin amacı, öğrencilerimize müziğin evrimini görsel olarak sunmak ve bu sayede geçmişle bağlarını güçlendirmeyi hedefledik" dedi.

Sergiye okulun emekli öğretmenleri, öğrenciler ve eski mezunlarının yanı sıra müzikseverler de yoğun ilgi gösterdi. Ziyaretçiler arasında bulunan müzikseverler, sergiyi gezerken geçmişe duydukları özlemle nostaljik bir yolculuğa çıktıklarını ifade ettiler.

 

Söke Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Türk "Tarihi Söke Lisesi Müzik Odasında açtığımız Müziğin dijital dönüşümü sergimiz büyük ilgi gördü. Müzik odamıza katkıları bulunan emekli müzik öğretmenimiz Özer Aydoğan, Söke Lisesi Marşımızın Söz yazarı Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Talat Avcı ve okulumuzdan İzmir’e tayin olan ve yine Müzik odasına katkıları olan Müzik öğretmenimiz Deniz Söyler öğretmenimiz ve serginin mimari Müzik Öğretmenimiz Sanem Güleç büyük katkı verdiler. Böyle bir oda başka bir okulda olduğunu sanmıyorum" dedi. 

Söke Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Sanem Güleç

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 11.06.2024 - Güncelleme: 11.06.2024 11:26 - Görüntülenme: 53
Kaynak: https://yenisokegazetesi.com/
  Beğen | 4  kişi beğendi