T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
AYDIN / SÖKE - Söke Anadolu Lisesi

Ulusal Basında Biz!!!

"Sesin Yolculuğu" sergisi Söke’de açıldı

 

"Sesin Yolculuğu" sergisi Söke’de açıldı  

 

Söke Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Sanem Güleç’in girişimiyle hayata geçirilen "Sesin Yolculuğu" sergisi, müzikseverleri zaman yolculuğuna çıkardı.


 


Söke Anadolu Lisesi’nde açılan sergi, müziğin tarihle ilgili gelişimini ve dijital dönüşümünü gözler önüne serdi. Sergide yer alan, antika değeri taşıyan birçok müzik aleti, geçmiş nesillerin hatıralarını canlandırırken, günümüz teknoloji çağına doğmuş öğrencilerde ise merak uyandırdı.


 


Geçmişten günümüze müziğin evrimini yaşatan sergide; gramofonlardan eski tip radyo ve plakçalarlara, kaset çalarlardan ilk CD çalarlara, walkman’lerden amplifikatörlere kadar birçok tarihi müzik aleti yer aldı. Öğrenciler, bu aletlerin nasıl çalıştığını öğrenirken, aynı zamanda müziğin analogdan dijitale geçiş sürecini de keşfetme fırsatı buldu.


 


Sanem Güleç, serginin özellikle gençler arasında büyük ilgi gördüğünü belirtti. "Öğrencilerimiz, bugünün ileri teknoloji dünyasında büyüdüler. Onlara müziğin geçmişte nasıl dinlendiğini ve üretildiğini göstermek, tarihle ilgili bir perspektif kazandırmak amacıyla bu sergiyi hazırladık" diyen Güleç, bu tür etkinliklerin öğrencilere önemli katkılar sağladığını vurguladı.


 


Köklü bir geçmişe sahip olan Söke Anadolu Lisesi tarihi müzik aletlerini fark edince sergisi oluşturmayı düşündüğünü ifade eden Sanem Güleç, “Antika değeri taşıyan cihazlar var. Kronolojik bir sıralamayla bu aletleri tanıtmak istedim. Yeni nesil müziğe çok çabuk ulaştığı için müziğin ne kadar kıymetli olduğunu fark edemiyorlar. Kolay erişilebilirlikten sıyrılmalarını ve görebilmelerini istedim” dedi. Serginin öğrencilerin ilgisini çektiğini belirten Sanem Güleç, “Hatta hiç gezmek istemeyen öğrenciler bile buradaki aletleri görünce şaşırdılar. Gramofondan plak, makaralı teyiplerden şarkı dinleme fırsatları oldu. Benin yaşıtım yada daha büyük yaştaki arkadaşlarım da nostaljik bir yolculuğa çıktılar.


 


“Sergide önemli bir tarihi not da yer aldı”


1883 yılında Aydın’ın Tralleis Antik Kenti’nde bulunan, M.Ö. 100-M.S. 200 yılları arasında yapıldığı kabul edilen, aslen mezar taşı olan ancak üzerinde Yunan Alfabesiyle dünyanın ilk notalı şarkısı yazılı anıtın replikası da serginin girişinde yer aldı. Sanem Güleç, “Mademki zamanda yolculuk yapıyoruz, Aydın için çok önemli olan “Seikilos” anıtı ver şarkısının da bu sergide yer alması gerektiğini düşündüm. Seikilos’un Şarkısı’nın müziğini de katılımcılara dinlettik” diye konuştu."Sesin Yolculuğu" sergisi Söke’de açıldı

 
Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 12.06.2024 - Güncelleme: 12.06.2024 11:36 - Görüntülenme: 70
Kaynak: https://www.iha.com.tr/aydinhaberleri/sesinyolculugusergisisokedeacildi90308688
  Beğen | 2  kişi beğendi